NAJCIEKAWSZE WYDARZENIA PROFILAKTYCZNE 2018 ROKU

"Akademia Bezpieczeństwa" w bydgoskim Myślęcinku 2018

Data publikacji 19.09.2018

Ponad 1400 uczniów szkół podstawowych, a także przedszkolaków będzie uczestniczyć przez cztery dni w zajęciach „Akademii Bezpieczeństwa” w bydgoskim Myślęcinku. Organizatorami tego przedsięwzięcia jest Komenda Miejska Policji w Bydgoszczy i Straż Miejska w Bydgoszczy. Do udziału w nim jak zawsze zostały zaproszone zaprzyjaźnione służby oraz przedstawiciele różnych instytucji.

W tym roku akcja pn. "Akademia Bezpieczeństwa" rozpoczęła się wczoraj (18.09.2018) i zakończy w piątek (21.09.2018). Po raz dziesiąty jej organizatorem są bydgoscy policjanci i strażnicy miejscy. Do akcji dołączyli : Związek Harcerstwa Polskiego Chorągwi Kujawsko - Pomorskiej, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Bydgoszczy, Straż Ochrony Kolei, Żandarmeria Wojskowa w Bydgoszczy, Straż Pożarna w Bydgoszczy, Maltańska Służba Medyczna, Leśny Park Kultury i Wypoczynku "Myślęcinek", Placówka Straży Granicznej w Bydgoszczy oraz Zarządzanie Kryzysowe Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy.

Przez cztery dni w „Miasteczku Ruchu Drogowego” są realizowane zajęcia edukacyjne dotyczące bezpieczeństwa dzieci. Uczestnicy (uczniowie szkół podstawowych z klas I–III i przedszkolaki) zapoznają się z zasadami bezpiecznego poruszania się po drodze, uczą się właściwego zachowania w kontaktach ze zwierzętami, bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Przekonują się jak ważne jest zapinanie pasów w samochodzie, poznają zasady podróżowania koleją, uzyskają wskazówki jak należy postępować, gdy zostaną zaczepieni przez nieznajomych lub gdy zawierają znajomości w internecie oraz dowiadują się jak prawidłowo zgłosić interwencje na numer 112. Miłym akcentem spotkania z dzieciakami jest ognisko, gdzie nasi mali goście mogą zjeść drugie śniadanie i upiec kiełbaski.

Jak zawsze największą atrakcją "akademii bezpieczeństwa" był pies policyjny oraz wóz strażacki. Nauka poprzez zabawę jest doskonałym sposobem na przyswajanie wiedzy, a spotkania realizowane w takiej formie, a przede wszystkim przy takiej współpracy pokazują młodym ludziom jak ważne jest ich bezpieczeństwo. 

Policjanci, strażnicy miejscy wraz z Leśnym Parkiem Kultury i Wypoczynku "Myślęcinek" dla uczestników akademii przygotowali w tym roku też konkurs plastyczny dotyczący bezpieczeństwa na drodze.

Autor: Monika Karska Wydział Prewencji KMP Bydgoszcz
Publikacja: kom. Przemysław Słomski