NAJCIEKAWSZE WYDARZENIA PROFILAKTYCZNE 2018 ROKU

Okręgowe eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym zakończone

Data publikacji 21.05.2018

W Szkole Podstawowej nr 2 w Koronowie odbyły się okręgowe eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Uczestnicy po raz kolejny musieli wykazać się zarówno umiejętnościami sprawnościowymi jak i wiedzą na temat przepisów ruchu drogowego. Podczas rywalizacji policjanci promowali bezpieczeństwo rowerzystów w ramach rozpoczętej akcji „Jednośladem bezpiecznie do celu”.

W minioną sobotę (19.05.2018) w Szkole Podstawowej nr 2 w Koronowie, po raz kolejny w Miasteczku Ruchu Drogowego, odbyły się okręgowe eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Wzięli w nim udział uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjów z województwa kujawsko-pomorskiego.

Szkoły reprezentowały zespoły (9 drużyn z szkół gimnazjalnych, 8 drużyn z szkół podstawowych), które rywalizowały ze sobą w konkurencjach z wiedzy teoretycznej oraz umiejętności praktycznych.  

Pierwszy etap turnieju polegał na rozwiązaniu testu ze znajomości przepisów ruchu drogowego. Po rozwiązaniu testu uczestnicy wykazywali się sprawnością fizyczną oraz umiejętnościami jazdy na rowerze, gdyż do pokonania mieli specjalnie przygotowany tor. Ostatnim etapem konkursu było zadanie z zakresu udzielania pomocy przedmedycznej.

Przebieg spotkania nadzorował Naczelnik Wydziału Prewencji KMP w Bydgoszczy podinsp. Tomasz Meyze oraz Zastępca Dyrektora WORD Bydgoszcz Pan Tomasz Szoch.

W trakcie turnieju bydgoscy policjanci promowali bezpieczeństwo rowerzystów w ramach rozpoczętej akcji „Jednośladem bezpiecznie do celu”, która w swojej odsłonie promowała bezpieczeństwo rowerzystów. Założeniem akcji jest propagowanie kulturalnego i bezpiecznego zachowania na drodze, a także popularyzacja wiedzy i umiejętności dotyczącej ruchu drogowego.

Policjanci uczestniczący w eliminacjach potwierdzili, że rywalizacja pomiędzy uczniami była zacięta i wyrównana, ale wszystko zgodnie z duchem uczciwej walki. Wszystkie drużyny biorące udział w turnieju wykazały się bardzo dużym zaangażowaniem. Awans do finału wojewódzkiego, który odbędzie się w Włocławku, uzyskały dwa pierwsze zespoły w poszczególnych kategoriach wiekowych.

Kwalifikacja ogólna wyglądała następująco:

Szkoły podstawowe:

  • I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 1 w Szubinie
  • II miejsce - Szkoła Podstawowa w Gostycynie
  • III miejsce - Szkoła Podstawowa w Dąbrowie Mogileńskiej

Indywidualnie wyróżniono: Kacpra Witulskiego ze Szkoły Podstawowej w Dąbrowie Mogileńskiej.

Szkoły gimnazjalne:

  • I miejsce – Gimnazjum w Koronowie
  • II miejsce – Gimnazjum w Gostycynie
  • III miejsce – Gimnazjum w Sośnie

Indywidualnie wyróżniono Sebastiana Konrad z Gimnazjum w  Dąbrowie Mogileńskiej.

Drużyny, które zdobyły pierwsze miejsca otrzymały pamiątkowe puchary i upominki.

Podczas zakończenia imprezy Pan Wiesław Rzyduch reprezentujący Polski Związek Motorowy wręczył pamiątkowe albumy wydane z okazji 40-lecia turniejów BRD, za wieloletnie zaangażowanie w przygotowanie dzieci do turniejów i propagowanie bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu. Wśród wyróżnionych znaleźli się między innymi Sławomir Różański (pięciokrotny Mistrz Polski z tego 4 razy z rzędu), Jerzy Polasik (dwukrotny Mistrz Polski), Stanisław Adamczyk i Wojciech Malak.

Przyznano również dodatkowe nagrody dla najsympatyczniejszych drużyn i tak w kategorii gimnazjów sędziowie zawodów wybrali uczniów ze szkoły w Złotnikach Kujawskich natomiast w Kategorii szkół podstawowych najsympatyczniejszą drużyną okazali się uczniowie szkoły Podstawowej w Gostycynie.

Puchary i nagrody ufundowali: PZM, WORD, Bydgoszcz Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy oraz Bank Spółdzielczy w Koronowie.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom!

Autor: Monika Karska/ Wydział Prewencji KMP Bydgoszcz
Publikacja: kom. Przemysław Słomski