NAJCIEKAWSZE WYDARZENIA PROFILAKTYCZNE 2018 ROKU

Za nami kolejna edycja programu „50+ na drodze”

Data publikacji 23.04.2018

Wiedzę teoretyczną z zakresu przepisów ruchu drogowego, a następnie umiejętności praktyczne na placu manewrowym mieli okazję sprawdzić kierowcy z długoletnim stażem, którzy zdecydowali się wziąć udział w programie prewencyjnym „50+ na drodze” zorganizowanym przez bydgoskich policjantów.

Również tym razem program cieszył się dużym zainteresowaniem. W piątkowy wieczór (20.04.2018) uczestnicy programu "50+ na drodze", podczas wykładów, przypomnieli sobie przepisy ruchu drogowego oraz zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Tego dnia mł.asp. Sebastian Rink i mł.asp. Szymon Porażyński z bydgoskiego wydziału prewencji poprowadzili zajęcia z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz zmian w przepisach. Policjanci m.in. omówili najczęściej popełniane błędy kierowców, wynikające z rutynowej jazdy oraz konsekwencje wynikające z nieprzestrzegania nowych przepisów. Uczestnicy zadawali dużo pytań dotyczących postępowania po kolizji, postępowania mandatowego oraz interpretacji przepisów.

Następnie Damian Dębecki Ratownik Medyczny Grupy Auxylium-Med zaprezentował seniorom jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej, która niewątpliwie może uratować czyjeś życie.

Natomiast w sobotni poranek (21.04.2018) zmobilizowani kursanci rozpoczęli część praktyczną szkolenia. Zajęcia odbyły się w siedzibie Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Bydgoszczy, gdzie najpierw seniorzy pod okiem egzaminatora, podjęli się zdania próbnego egzaminu na prawo jazdy. Za każdym razem emocji nie brakuje. Mimo tego, iż uczestnicy posiadają uprawnienia do kierowania pojazdami, to widać było zdenerwowanie jakby podchodzili do niego po raz pierwszy.

Następnie uczestnicy kursu mogli sprawdzić swoje umiejętności na placu manewrowym. Tam pod okiem kierowcy rajdowego z zespołu Marcina Gagackiego doskonalili techniki jazdy. Każdy też miał możliwość przećwiczyć resuscytację na fantomie.

Program "50+ na drodze" realizowany jest w ramach zawartego porozumienia przez Komendą Miejską Policji w Bydgoszczy z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Bydgoszczy, Grupą Ratownictwa Medycznego Auxylium - Med oraz Stowarzyszeniem Oponeo Motorsport, które reprezentuje jeden z najlepszych polskich kierowców rajdowo-wyścigowych - Marcin Gagacki.

Autor: podkom. Lidia Kowalska
Publikacja: podkom. Lidia Kowalska