BEZPIECZNA WODA

„Bractwo Wodne” na Brdzie z bydgoskimi policjantami – V Spływ osób niepełnosprawnych

Data publikacji 20.08.2018

W sobotę(18.08.2018) na terenie Uczniowskiego Klubu Sportowego "Kopernik" przy Babiej Wsi odbył się piknik rodzinny połączony z V Spływem kajakowym rzeką Brdą „Dzieci Sprawnych Odrobinę Inaczej”. Aktywnie włączyli się w niego policjanci z bydgoskiego Śródmieścia oraz policyjni „wodniacy”.

Wzorem lat ubiegłych współorganizatorami tego szczytnego przedsięwzięcia była organizacja pozarządowa TPD Koło Przyjaciół Dzieci ”Dzielnych Los Wspomaga”, Oddział Parafialny Akcji Katolickiej przy parafii Św. Jadwigi Królowej przy ul. Wojska Polskiego 7 oraz Klub Turystyki Kajakowej PTTK „BRACTWO WODNE” Bydgoszcz wraz z przyjaciółmi z innych klubów kajakowych i przyjaciółmi oraz wolontariuszami zaprzyjaźnionymi i od wielu lat współpracującymi z organizatorami i „bracią kajakową”.

Na powitanie w  świetlicy „Kopernika” na uczestników integracyjnego spotkania czekał słodki poczęstunek i inne niespodzianki dla najmłodszych. Natomiast na przystani czekały na uczestników przygotowane wcześniej kajaki, kamizelki oraz sprzęt asekuracyjny. Wszystkich zgromadzonych przywitał Komandor Spływu Pan Roman Graduszewski z Bractwa Wodnego, na którego wezwanie na przystań przybył Król Mórz i Oceanów Neptun, budząc podziw wśród najmłodszych kajakarzy. Neptun wraz ze swoją świtą dokonał „chrztu” nowoprzyjętych członków bractwa, którzy dali tym samym pokaz męstwa i odwagi realizując zadanie Neptuna.

Życząc wszystkim samych radości, dużo uśmiechu i pięknej pogody „wydał zgodę” na rozpoczęcie spływu polecając wszystkim zwrócić  swój wzrok na czekających na przystani policjantów z Ogniwa Prewencji Na Wodach I Terenach Przywodnych Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy.

Mł. asp. Marcin Czyż oraz sierż. Mateusz Maszudziński przeprowadzili instruktaż prawidłowego zakładania kamizelek asekuracyjnych, właściwej postawy i zachowania na wodzie oraz przypomnieli podstawowe zasady bezpieczeństwa i omówili regulamin spływu. W asyście policyjnej motorówki i Ratowników WOPR kajakarze wypłynęli na trasę spływu z pętlą przy Wyspie Młyńskiej. Niepełnosprawni, zarówno dorośli jak i dzieci, prócz asysty policjantów i ratowników WOPR pływali kajakami wraz ze sternikami. Kajakarze pływali z biało-czerwonymi flagami, pragnąc w ten sposób uczcić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Pozostali na nabrzeżu rodzice i opiekunowie podziwiali  piękne widoki, bawili się i tańczyli przy akompaniamencie muzyki granej na żywo czekając na swoją kolej płynięcia. Amatorów wiosłowania, zarówno małych i tych większych nie brakowało. Ustawiali się w długiej kolejce, aby z poziomu rzeki Brdy podziwiać uroki miasta. Były gitary, pieśni, śpiewy i konkursy. Na wszystkich czekały grillowane  kiełbaski, kanapki i wiele innych przysmaków. W trakcie spotkania mł. asp. Piotr Bajlak z Ogniwa Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii Komisariatu Policji Bydgoszcz-Śródmieście  rozmawiał z uczestnikami o bezpieczeństwie na wakacjach, zwracając szczególną uwagę na bezpieczeństwo nad wodą. Dorosłym uczestnikom rozdano ulotki promujące bezpieczny wypoczynek na wodą, a dzieciom i młodzieży także odblaski. Na ręce organizatorów przekazano słodycze oraz maskotki przekazane na ten cel przez Zarząd Wojewódzki ZSZZ Policjantów województwa kujawsko-pomorskiego.

Możliwość spłynięcia kajakiem  w nurtach rzeki Brdy jaki i obejrzenia z bliska i dotknięcie  policyjnej motorówki, posłuchanie warkotu silnika oraz wizyta w radiowozie wszystkim najmłodszym, szczególnie ”Dzieciom Sprawnym Odrobinę Inaczej” prócz uśmiechu i zadowolenia z pewnością na długo zapadną w pamięć.

Autor: mł. asp. Piotr Bajlak/ KP Bydgoszcz-Śródmieście.
Publikacja: podkom. Lidia Kowalska