BEZPIECZNA WODA

By wakacje były bezpieczne…. Spotkanie z dziećmi na plaży w Borównie

Data publikacji 20.06.2018

500 młodych ludzi miało okazję świetnie bawić się i przy tym uczyć bezpiecznych zachowań podczas wakacji. Wszystko dzięki akcji zorganizowanej na plaży w podbydgoskim Borównie, którą zorganizowały podmioty działające na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w okresie wakacyjnym.

Z inicjatywy Wójta Gminy Dobrcz Krzysztofa Szala oraz Dyrektora Zespołu Administracyjnego Placówek Oświatowych Urzędu Gminy Dobrcz przy współpracy z Wydziałem Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy, Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, Ochotniczą Strażą Pożarną w Dobrczu oraz Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy została zorganizowana akacja pn. "Bezpieczne wakacje", która wpisała się w kampanię MSWiA "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą".

Wczorajszy (19.06.2018) iwent odbył się na plaży miejskiej w Borównie, na którą przybyli uczniowie Zespołu Szkół w Dobrczu, Szkoły Podstawowej w Kozielcu, Szkoły Podstawowej w Wudzynie, Szkoły Podstawowej w Kotomierzu, Szkoły Podstawowej w Strzelcach Górnych oraz Szkoły Podstawowej w Borównie, w sumie 500 dzieci i młodzieży miało okazję świetnie bawić się i przy tym uczyć bezpiecznych zachowań podczas wakacji .

Dzieciaki zostały podzielone na grupy, dzięki czemu mogły uczestniczyć we wszystkich zajęciach zorganizowanych w ramach iventu.  Sierz.szt. Rafał Wohlfeil z Wydziału Prewencji bydgoskiej policji przeprowadził pogadanki edukacyjne dotyczące spożywania alkoholu przez osoby małoletnie oraz przestrzegł przed "dopalaczami", informując o wpływie środków odurzających na organizm. Nauczyciele zakładając alkogogle pokazali młodym ludziom, jak zachowuje się osoba będąca pod wpływem alkoholu. Trochę śmiechu, ale jednak dużo powagi po zapytaniu przez policjanta "a jeśli w takim stanie osoba wchodzi do wody popływać" co się z nim stanie? Pokaz ten miał uświadomić młodym ludziom, że alkohol ma duży wpływ na organizm, a przez brawurę może dojść do wielu tragedii oraz jak ważne jest bezpieczeństwo nad wodą i informowanie służb jeśli takie sytuacje mają miejsce i są tego świadkami. Dzięki reagowaniu na takie zachowania uczniowie mogą komuś uratować życie. 

Policyjni "wodniacy" mł. asp. Daniel Woźniak, asp. sztab. Jarosław Wojnowski,  sierż.sztab. Marcin Czyż, st.post. Mateusz Maszudziński oraz st.post Miłosz Bernatajtys  zademonstrowali dzieciakom sprzęt będący na wyposażeniu policji  "wodnej", który służy do ratowania życia w szczególności osób tonących. Policjanci przypomnieli o zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą oraz zakazie korzystania z tzw. dzikich kąpielisk. Nie zabrakło także ostrzeżeń i przykładów z życia wziętych, na temat wchodzenia do wody pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Oczywiście aby pokazać dzieciakom, jak trudne jest ratowanie życia ludzkiego policjanci przeprowadzili pokaz ratowniczy z łodzi policyjnej.

Na miejscu nie mogło zabraknąć też przewodników psów służbowych st.asp. Sebastiana Sprengera i mł.asp. Michała Wrzodaka oraz ich czteronożnych partnerów. Atrakcją dla młodzieży był pokaz umiejętności oraz tresury psa pracującego w policji. Policjanci zademonstrowali zasady posłuszeństwa swoich podopiecznych i opowiedzieli o specyfice swojej służby z czworonogiem. Dzieci zadawały dużo pytań i z chęcią pogłaskały oczywiście za zgodą przewodnika i zgodnie z zapoznaną instrukcją.

Istotnym elementem podejmowanych w tym dniu działań profilaktycznych o tematyce bezpieczeństwa podczas wypoczynku letniego jest podnoszenie świadomości związanej z prawidłowym zawiadamianiem służb ratunkowych. Zajęcia dotyczące funkcjonowania linii 112 oraz tego jak prawidłowo należy zawiadomić Centrum Powiadamiania Kryzysowego poprowadzili specjaliści z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy.

Nie zabrakło również pokazu sprzętu oraz instrukcji krok po kroku jak należy udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej osobie tonącej, które poprowadził ratownik WOPR-u. Na miejscu również dzieciaki mogły zobaczyć sprzęt Ochotniczej Straży Pożarnej z Dobrcza, którzy nie rzadko wspólnie z innymi służbami udzielają pomocy poszkodowanym. 

Wszystko po to, by podnieść świadomość dzieci i młodzieży na temat  bezpiecznego wypoczynku nad wodą.

Autor: Monika Karska/ Wydział Prewencji KMP Bydgoszcz
Publikacja: podkom. Lidia Kowalska
Ładowanie odtwarzacza...