"Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą" – w powiecie bydgoskim - BEZPIECZNA WODA - KMP w Bydgoszczy

BEZPIECZNA WODA

"Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą" – w powiecie bydgoskim

Data publikacji 08.06.2018

Z uwagi na zbliżający się okres letniego wypoczynku policjanci Ogniwa Prewencji na Wodach i Terenach Przywodnych oraz Zespołu Profilaktyki Społecznej Wydziału Prewencji KMP w Bydgoszczy odwiedzają dzieci i młodzież w placówkach oświatowych na terenie Bydgoszczy i powiatu bydgoskiego, aby przypomnieć im zasady bezpiecznego wypoczynku. W pierwszej kolejności policjanci udają się do szkół i przedszkoli, które znajdują się w pobliżu akwenów wodnych, kąpielisk i miejsc przebywania dzieci podczas wakacji. Spotkania te doskonale wpisują się w ramach akcji MSWiA pn. "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą".

Wczoraj (07.06.2018) mł. asp. Sebastian Rink zajmujący się profilaktyką społeczną i przestępczością nieletnich, policyjni "wodniacy" tj. sierż. sztab. Marcin Czyż i st. post. Miłosz Bernatajtys oraz dzielnicowy z Komisariatu Policji w Koronowie mł.asp. Roman Musiał odwiedzili uczniów Szkoły Podstawowej w Sicienku.  

Wizyta ta doskonale wpisała się w działania w ramach ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej MSWiA pod nazwą „Kręci mnie bezpieczeństwo…nad wodą”. Jednym z głównych celów tego przedsięwzięcia jest zwrócenie szczególnej uwagi społecznej na zagrożenia jakie nieść może ze sobą rekreacja wodna, a także promowanie odpowiedzialnych postaw osób przebywających w wodzie i nad wodą, a tym samym dalsze ograniczanie wypadków, do których dochodzi nad akwenami.

Bydgoscy „wodniacy” podczas spotkania zaprezentowali dzieciom sprzęt, z którego korzystają w codziennej służbie i który służy do ratowania życia - między innymi osób tonących. Policjanci przypomnieli najmłodszym o zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą, zwracając szczególną uwagę na to, żeby nie korzystały z „dzikich” i niestrzeżonych kąpielisk, gdzie najczęściej dochodzi do utonięć.

Funkcjonariusze uczulali uczniów na unikanie kontaktów z osobami obcymi, nie tylko w czasie wakacji ale przez cały rok. Zwrócili także uwagę na konieczność informowania rodziców bądź opiekunów o miejscu przebywania podczas nadchodzących wakacji oraz o próbach kontaktu podejrzanych osób za pośrednictwem internetu. Młodzież dodatkowo wysłuchała prelekcji na temat odpowiedzialności prawnej oraz konsekwencji picia alkoholu oraz zażywania środków psychoaktywnych.

W spotkaniach profilaktycznych biorą również udział dzielnicowi z komisariatów policji w Bydgoszczy i powiecie, którzy w ramach programu „Dzielnicowy bliżej nas”, docierają do szkół i przedszkoli, przekazując swoją wiedzę na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa najmłodszym i ich opiekunom.

W ramach prelekcji na temat wykorzystania czasu wolnego policjanci mieli okazję również pograć z dzieciakami piłką plażową, którą otrzymali w ramach akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą". Dzielnicowy mł.asp. Roman Musiał rozdał również wśród najmłodszych naklejki promujące akcję.

Autor: Monika Karska Wydział Prewencji KMP Bydgoszcz
Publikacja: kom. Przemysław Słomski