„Sportowe lato z polfinkiem” - UCZYMY I POMAGAMY - KMP w Bydgoszczy

UCZYMY I POMAGAMY

„Sportowe lato z polfinkiem”

Data publikacji 18.09.2015

Partnerzy, Policyjne Towarzystwo Sportowe „Gwardia” w Bydgoszczy, Komenda Miejska Policji w Bydgoszczy, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bydgoszczy, Związek Harcerstwa Polskiego Chorągwi Kujawsko Pomorskiej, Fundacja Wszystkich Pokoleń wygrali konkurs na wykonywanie zadań publicznych związanych z realizacją zadań Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2014 w zakresie pomocy społecznej pod nazwą „Wspieranie zajęć rozwojowych dla dzieci i młodzieży zagrożonych wykluczeniem społecznym”.

W ramach realizacji projektu odbył się tygodniowy biwak w Krówce Leśnej w terminie od 30.06.2014 – 06.07.2014r. dla dzieci z terenu miasta Bydgoszczy. Dzięki Samorządowi Województwa Kujawsko Pomorskiego, 21 dzieciaków spędziło kolonie na sportowo pod okiem policjantów.
Dzieciaki min. brały udział w pogadankach na temat: odpowiedzialności prawnej nieletnich, współczesnych zagrożeń, agresji i przemocy wśród młodzieży, a przede wszystkim dotyczących bezpiecznego wypoczynku. Zajęcia teoretyczne poprowadzili policjanci, asp. Monika Hermann, st.asp. Sławomir Nowak z Zespołu ds. Nieletnich i Patologii Społecznej.
Praktyczną cześć zajęć z bezpiecznego wypoczynku zademonstrowali policjanci Zespołu Wodnego asp. Jarek Wojnowski oraz asp. Daniel Woźniak. W ramach zajęć dzieciaki uczyły się ratowania osób tonących za pomocą rzutki, którą policjanci używają podczas akcji ratunkowej. Przewodnicy psów służbowych zorganizowali fantastyczny pokaz siły owczarków policyjnych oraz ich wyszkolenia, co zrobiło na pewno wrażenie. Każdy przekonał się na własnej skórze, że zwierząt nie należy drażnić.
Niespodzianką była wizyta płetwonurków. Paula Krajwska i Grzegorz Stelmachowicz z Sekcji PTS Gwardia pokazali sprzęt profesjonalnego nurka oraz opowiedzieli kilka ciekawostek z przygód z świata podwodnego. Codziennie odbywały się zajęcia judo w zakresie samoobrony i wycieczki po ścieżkach Zalewu Koronowskiego, które prowadził Adam Papke instruktor Judo. Dzieciaki wzięły również udział w zajęciach zorganizowanych w Mąkowarsku w ramach akcji "rowerem bezpiecznie do celu".

Dużo zajęć na łonie natury i przekazanej wiedzy sprawiło, że nie można było się nudzić. Partnerzy projektu mają nadzieję, że zakładane cele zostały osiągnięte, a dzieciaki oprócz dobrej zabawy będą pamiętać wiele zasad związanych z bezpieczeństwem, które były poruszane na zorganizowanych zajęciach.