Ogólnopolski Głos Profilaktyki w Bydgoszczy - UCZYMY I POMAGAMY - KMP w Bydgoszczy

UCZYMY I POMAGAMY

Ogólnopolski Głos Profilaktyki w Bydgoszczy

Data publikacji 18.09.2015

Przedsięwzięcie Ogólnopolskiej Nocy Profilaktycznej zostało zainicjowane przez społeczność programu Komendy Głównej Policji "Profilaktyka a Ty". Jego pomysłodawcą jest insp. Grzegorz Jach Pełnomocnik Komendanta Głównego Policji ds. Promocji Bezpieczeństwa Publicznego i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi. Akcja stała się ogólnonarodowym zrywem jedności pokoleniowej, instytucjonalnej i środowiskowej w działaniach skierowanych na przeciwdziałanie uzależnieniom, przemocy i obojętności na drugiego człowieka.

W sobotę (14.06.14) w całym kraju zorganizowane zostały liczne przedsięwzięcia, mające na celu zachęcenie młodych ludzi do aktywności, która ma pokazać alternatywę dla podejmowanych
przez młodych ludzi zachowań ryzykownych, rozwijając w nich postawę dezaprobaty dla używania alkoholu i innych środków odurzających, niezgody na używanie przemocy i postawy obojętności na problemy innych ludzi.


Prezydent Miasta Bydgoszczy włączył się w realizację obchodów Ogólnopolskiej Nocy Profilaktyki. Z jego inicjatywy w Pałacu Młodzieży przy ul. Jagiellońskiej 27 odbył się przegląd małych form teatralnych pod tytułem "Reaguj, Wspieraj, Rozmawiaj". Spotkanie zostało zrealizowane przez Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej UM Bydgoszcz, Bydgoski Ośrodek Rehabilitacji Terapii Uzależnień i Profilaktyki "BORPA". Na tak ważnej imprezie nie mogło zabraknąć bydgoskich policjantów Wydziału Prewencji.


Udział w warsztatach wzięli uczniowie bydgoskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bydgoszczy. Jego laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane przez Prezydenta Miasta Bydgoszczy i Bydgoski Ośrodek Rehabilitacji Terapii Uzależnień i Profilaktyki "BORPA".

A oto lista zdobywców zwycięskich nagród:

I miejsce koło teatralne "KABARET" z Zespołu Szkół Budowlanych za spektakl pt. "Jak rzucić papierosy";

II miejsce koło teatralne "KAMIKAZE" z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 3 w Bydgoszczy za spektakl pt."Sąd nad papierosem";

III miejsce koło teatralne "Impuls" z Zespołu Szkół nr 12 za spektakl pt. "W wirtualnym świecie".

Pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia oraz drobne upominki.


Wszyscy uczestnicy happeningu wykonali symboliczny gest o godz. 16.00, który polegał na położeniu prawej dłoni na sercu i wybijaniu przez 60 sekund rytmu jego bicia. Tym samym połączyli się z setkami tysięcy Polaków, którzy w ten sposób zamanifestowali swoje poparcie idei serc wolnych od uzależnień, przemocy i obojętności na drugiego człowieka. Do wykonania gestu pojednania wspólnie z młodzieżą przyłączył się również podinsp. Sławomir Szymański Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Bydgoszczy.

Przed rozdaniem nagród uczniowie obejrzeli filmy profilaktyczne przygotowane przez społeczność PAT. Uczniowie mieli okazję wyrażenia swojego zdania na temat profilaktyki oraz wypowiedzi na temat tematyki przedstawionych filmów. Burzliwą debatę międzypokoleniową poprowadziła asp. Monika Hermann z Wydziału Prewencji KMP w Bydgoszczy.


Monika Karska
Wydział Prewencji KMP w Bydgoszczy