Spotkanie z najmłodszymi w ramach bezpiecznych ferii - BEZPIECZNA WODA - KMP w Bydgoszczy

BEZPIECZNA WODA

Spotkanie z najmłodszymi w ramach bezpiecznych ferii

Data publikacji 18.09.2015

Policjanci Wydziału Prewencji KMP w Bydgoszczy wspólnie z bydgoskimi strażnikami miejskimi i ratownikami WOPR-u zorganizowali kolejne spotkanie edukacyjne w ramach akcji „Bezpieczna zima”. Tym razem uczestnikami zajęć były dzieci spędzające ferie zimowe w świetlicy środowiskowej „Wodny kraj” i „Grota” na osiedlu Łęgnowo.

W ramach spotkania nie zabrakło pogadanki na temat bezpiecznych zabaw zimowych, którą poprowadził st. asp. Sławomir Nowak wraz z Sławomirem Brzezińskim strażnikiem miejskim. Następnie w stanicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, mieszczącego się nieopodal świetlicy „Wodny kraj”, organizatorzy przygotowali pokaz ratownictwa wodnego, który przeprowadzili policjanci Zespołu Prewencji na Wodach i Terenach Przywodnych przy współpracy z ratownikami WOPR-u oraz ratownikami medycznymi Jednostki Ratunkowej Oddział w Koronowie.
W rolę pozoranta, spacerującego na lodzie w miejscu zabronionym, wcielił się sierż. szt. Filip Dworzecki policjant Zespołu Prewencji na Wodach i Terenach Przywodnych. Wszystko po to, by pokazać dzieciom, że każdy zamarznięty staw, jezioro czy tak jak w tym przypadku rzeka są niebezpieczne, bo nigdy nie wiemy jak gruby jest lód. Choć lód był gruby i policjanci z ratownikami wodnymi musieli zrobić przerębel siekierką, aby odbył się pokaz, to stojące na brzegu dzieci i tak podziwiały odwagę pozorantów. Podczas rozmowy z funkcjonariuszem jednogłośnie stwierdziły, że pod żadnym pozorem nie wejdą na zamarznięty akwen.
Akcją ratunkową z ramienia WOPR-u dowodził prezes Roman Guździoł. Podczas pokazu dzieci zobaczyły jak trudne jest wydostanie się z przerębla oraz w jaki sposób używając przedmiotów, które posiadamy przy sobie tj. kurtka, gałąź, kij, wiosło można udzielić pomocy osobie tonącej na zamarzniętym akwenie wodnym.

Ratownicy medyczni z Koronowa pokazali również profesjonalne udzielanie pomocy medycznej, której udzielają, gdy przyjeżdżają na miejsce wypadków. Wszystkie dzieciaki doskonale wiedziały, że trzeba zaalarmować służby ratunkowe w takiej sytuacji i obiecały, że nigdy nie będą wchodzić na lód.

Monika Karska
Wydział Prewencji KMP Bydgoszcz