Mundurowi uczyli jak pomagać, gdy lód pod nogami sie załamie - BEZPIECZNA WODA - KMP w Bydgoszczy

BEZPIECZNA WODA

Mundurowi uczyli jak pomagać, gdy lód pod nogami sie załamie

Data publikacji 18.09.2015

Policjanci Wydziału Prewencji KMP w Bydgoszczy wspólnie ze Strażą Miejską w Bydgoszczy oraz przedstawicielami LPKiW Myślęcinek zorganizowali akcję „Bezpieczna zima”. Impreza ta przeznaczona była głównie dla dzieci, które spędzają w Bydgoszczy ferie. Po brawurowo wykonanych pokazach wszyscy mieli okazję ogrzać się przy ognisku i upiec pyszną kiełbaskę, którymi częstował Caritas.

Z myślą o dzieciach i młodzieży spędzających ferie na terenie Bydgoszczy zorganizowano w miniony wtorek (4.01.14) Myślęcińskim Parku Kultury i Wypoczynku akcję „Bezpieczne ferie”. W ramach spotkania z setką uczestników zorganizowano pokaz ratownictwa wodnego, który przeprowadzili policjanci Zespołu Prewencji na Wodach i Terenach Przywodnych przy współpracy z Jednostką Ratowniczo Gaśniczą nr 1 Straży Pożarnej w Bydgoszczy. W rolę pozoranta, który brawurowo jeździł na łyżwach na lodzie w miejscu zabronionym, wcielił się sierż. szt. Filip Dworzecki policjant Zespołu Prewencji na Wodach i Terenach Przywodnych. W pewnym momencie, jak można sobie wyobrazić, wpada on do wody, która zapewne miała mniej niż 0 stopni Celcjusza. Wszystko po to, by uzmysłowić dzieciom, że każdy zamarznięty staw, jezioro czy inny akwen są niebezpieczne, bo nigdy nie wiemy jak gruby jest lód.
Akcją ratunkową z ramienia straży pożarnej dowodził mł. bryg. Sławomir Reszkowski. Podczas pokazu dzieci zobaczyły jak trudne jest wydostanie się z przerębla oraz w jaki sposób, improwizując i używając przedmiotów, które posiadamy przy sobie tj. kurtka, sanki, gałąź można udzielić pomocy osobie tonącej na zamarzniętym akwenie wodnym. Strażacy wraz z policjantem st. sierż. Maciejem Kujawińskim z policji wodnej zademonstrowali również profesjonalne udzielanie pomocy tonącemu w takiej sytuacji przy użyciu sprzętu będącego na wyposażeniu służb.

Na zakończenie z uwagi na niską temperaturę wszyscy udali się do stadniny koni gdzie przy ognisku i ciepłym posiłku, który zapewnił Caritas Polska uczestnicy opowiedzieli policjantom, strażakom i strażnikom miejskim wrażenia z obejrzanej akcji.Monika Karska
Wydział Prewencji KMP Bydgoszcz