Sezon bydgoskich "wodniaków" nad Zalewem Koronowskim rozpoczęty - Wiadomości - KMP w Bydgoszczy

Wiadomości

Sezon bydgoskich "wodniaków" nad Zalewem Koronowskim rozpoczęty

Data publikacji 24.06.2019

Sezon wakacyjny dla bydgoskich „wodniaków” już się rozpoczął. Policjanci od 14 czerwca, aż do września 2019 roku będą pełnić służbę na wodzie w ramach uruchomionej placówki sezonowej w Pieczyskach nad Zalewem Koronowskim. Ale nie tylko. Swoje służby będą pełnić również na pozostałych akwenach w naszym powiecie.

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy oddelegowani są na całe lato do służby w sezonowym posterunku, który działa w Pieczyskach. Dzięki przekazanym dodatkowym środkom finansowym przez Starostwo Powiatowe, policjanci całego ogniwa wodnego będą również pełnić dodatkowe służby ponadnormatywne, dbając o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad akwenami w powiecie.

Ich służba to godziny spędzone prawie wyłącznie na wodzie, w godz. 10.00-20.00 oraz 12.00-22.00  w systemie 10-godzinnym. W przypadku służb ponadnormatywnych w systemie 8-godzinnym. Policjanci mają do dyspozycji łódź motorową: Sportis K 6500 z silnikiem o mocy 200KM, dwa quady oraz radiowóz. Każdego dnia policjanci podejmują różne interwencje, nie tylko na wodzie, ale również na terenach przywodnych. Oprócz bezpieczeństwa na wodzie policjanci zwracają również uwagę na nielegalne rozpalanie "ognisk" czy "grillowanie" w odległości mniejszej niż 100 metrów od ściany lasu, co jest według przepisów zabronione i może grozić pożarem, szczególnie w upalne dni.

Oczywiście podczas służby na wodzie, policjanci sprawdzają obowiązkowe wyposażenie łodzi, czuwają nad bezpieczeństwem osób korzystających z kąpieli, a każdą kontrolę jednostki pływającej kończą badaniem trzeźwości. Pierwsze kontrole funkcjonariusze już przeprowadzili w miniony weekend, gdzie nad Zalewem Koronowskim wypoczywało wiele osób. Policjanci oceniają te dni jako bezpieczne.

Pamiętajmy! W większości przypadków główną przyczyną utonięć jest brawura, alkohol i lekceważenie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Wypoczynek nad wodą, a co się z tym wiąże przyjemność z kąpieli, musi być połączony z myśleniem!

*

Korzystający z wypoczynku na wodzie powinni pamiętać o przestrzeganiu ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych. Policjanci bezwzględnie będą karać osoby pływające jednostkami wodnymi (np. kajaki, łódki czy rowery wodne) pod wpływem alkoholu. Co więcej, taka jednostka wodna może zostać odholowana. Jak pokazują ubiegłe sezony oraz pierwsze dni tegorocznych wakacji policjanci stosują postępowanie mandatowe najczęściej za:

 • prowadzenie jednostek pływających bez napędu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu,
 • używanie ognia w odległości mniejszej niż 100 metrów od ściany lasu,
 • brak obowiązkowego wyposażenia jednostek pływających lub gdy jest ono niekompletne.

Funkcjonariusze, którzy pełnią służbę na wodach nie są sami. Współpracują z ratownikami Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, służbą medyczną, strażą pożarną i strażą leśną.

Bydgoscy policjanci przypominają o rozwadze podczas pływania różnego rodzaju sprzętem po akwenach. Pamiętajmy, że w pierwszej kolejności o własne bezpieczeństwo musimy zadbać sami. Przewidujmy, jakie niebezpieczeństwa może nieść za sobą nasze zachowanie, brawurowa zabawa, popisywanie się przed znajomymi czy alkohol.

Po raz kolejny przypominamy też zasady bezpiecznej kąpieli:

 • Pamiętajmy o tym, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.
 • Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika;
 • Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni);
 • Nie pływajmy w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność wynosi poniżej 50 metrów), gdy wieje porywisty wiatr;
 • Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody ochlapmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi;
 • Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy;
 • Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni;
 • Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło;
 • Nigdy nie wchodźmy do wody, nie pływajmy po spożyciu alkoholu;
 • Nie przystępujmy do pływania na czczo – wzmożona przemiana materii osłabia nasz organizm;
 • Nie pływajmy również bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może ponieść za sobą bardzo poważne konsekwencje;
 • Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyńmy asekurowani przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinniśmy mieć założony czepek aby być widocznym dla innych w wodzie. Można do tego celu użyć bojki na szelkach;
 • Nie wypływajmy za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne;
 • Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie;
 • Zażywając kąpieli słonecznych zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to zaalarmujmy natychmiast inne osoby;
 • Pływając żaglówkami, łódkami czy kajakami pamiętajmy o założeniu kapoka;
 • Nie pływajmy żaglówkami, łódkami, czy kajakami będąc pod wpływem alkoholu, czy innych środków działających podobnie do alkoholu – za naruszenie tego zakazu grozi nam kara grzywny, a ponadto jest to niebezpieczne zarówno dla nas samych, jak i dla innych amatorów wodnych uroków;
 • Wypływając na dłuższy rejs pamiętajmy, żeby wcześniej sprawdzić prognozę pogody;
 • Przed wypłynięciem poinformujmy najbliższych lub znajomych dokąd, z kim i jakim sprzętem wypływamy oraz o przewidywanej porze powrotu.

Nie zapominajmy, że należy zadbać o porządek w miejscu, w którym odpoczywamy. Pamiętajmy, że podczas naszego urlopu - złodzieje nie próżnują. Zwracajmy uwagę na rzeczy osobiste, które zabieramy ze sobą na plażę.

Tylko przestrzegając tych podstawowych zasad możemy sprawić, aby nasz wypoczynek nad wodą był bezpieczny i zakończył się szczęśliwe.

Pamiętajmy, że bezpieczna kąpiel zależy tylko do nas samych!

Autor: podkom. Lidia Kowalska
Publikacja: podkom. Lidia Kowalska
 • Policyjny quad, radiowóz oraz łódź motorowa zaparkowane w Pieczyskach.
 • Ujęcie flagi powiewającej na policyjnej łodzi motorowej.
 • Zwodowana łódź policyjna oraz policyjny quad zaparkowany na nabrzeżu.
 • Patrol akwenu policyjną łodzią motorową wraz z przedstawicielami innych służb.
 • Policjanci wciągają na łódź osobę potrzebującą pomocy.