Wiadomości

"Narkotyki i dopalacze zabijają"- bydgoscy policjanci zainaugurowali kampanię edukacyjno-profilaktyczną MSWiA

Data publikacji 02.04.2019

Dzisiaj (02.04.2019) policjanci Wydziału Prewencji KMP w Bydgoszczy zainaugurowali kampanię edukacyjno-profilaktyczną Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pn. "Narkotyki i dopalacze zabijają", której hasło brzmi "Szkoda Ciebie na takie patoklimaty".

Funkcjonariusze odwiedzili Szkołę Podstawową nr 56 w Bydgoszczy z oddziałami gimnazjalnymi (byłe gimnazjum nr 20), gdzie przeprowadzili prelekcję dla uczniów klasy 8 na temat środków odurzających i ich negatywnego działania na organizm.

Sierż szt. Rafał Wohlfeil rozmawiał z młodzieżą o odpowiedzialności prawnej nieletnich za posiadanie, udzielanie i zażywanie substancji zabronionych. Szczególną uwagę zwrócił na zagrożenie, jakie niesie za sobą zażywanie tych substancji, a także na powody, które doprowadzają do sytuacji, gdy młody człowiek po raz pierwszy po nie sięga. Uczniowie chętnie włączyli się w dyskusję zwracając uwagę na konsekwencje zdrowotne i społeczne używania substancji odurzających.

Należy pamiętać o tym, że narkotyki czy dopalacze to trucizna, której zażycie może spowodować utratę zdrowia, a nawet życia. Przede wszystkim warto zauważyć, że skład chemiczny i pochodzenie wielu narkotyków, dopalaczy nie jest znany osobom, które je zażywają, co powoduje, że nie wiedzą, jak zachowa się ich organizm po przyjęciu takiej substancji. Do najniebezpieczniejszych substancji psychoaktywnych należą dopalacze, których ustawowa nazywa to tzw. środki zastępcze. Dopalacze do bardzo poważne zagrożenie dla młodzieży, gdyż są to substancje działające na ośrodkowy układ nerwowy i wpływające negatywnie na pracę mózgu. Często sprzedawane są w postaci suszu, naklejek tzw. tatuaży, kadzidełek czy tabletek. Ich wygląd jest bardzo atrakcyjny, zapakowane są w kolorowe opakowania wzbudzające ciekawość młodych ludzi. Producenci tych substancji sprzedają je jako wyroby kolekcjonerskie często oznaczone komunikatem "Produkt nie do spożycia".

Jednocześnie zwracamy się z apelem do rodziców, aby zwracali baczną uwagę na to, co robią ich dzieci w czasie wolnym, w jakim towarzystwie się obracają i czy okazują objawy zażywania różnych substancji psychoaktywnych. Pamiętajmy, że im szybsza będzie reakcja, tym skuteczniejsza będzie pomoc!!!

Gdzie szukać pomocy:

  • 800 060 800 Infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego
  • 116 111 Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
  • 800 100 100 Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci
  • 800 12 12 12 Dziecięcy telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

Podczas spotkania Policjanci odnieśli się również do kwestii bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w szczególności osób pieszych i kierujących, wykorzystując do tego spot  profilaktyczny pt. "Życie w sekundę" stworzony przez Komendę Wojewódzką Policji w Bydgoszczy. Mł. asp. Sebastian Rink zwrócił uwagę na zagrożenia związane z nieostrożnym wejściem pieszego na przejście, w  tym bezpośrednio przed jadący pojazd, a także korzystanie z telefonu komórkowego podczas przechodzenia przez jezdnię. Piesi w odróżnieniu od kierowców są  tzw. niechronionymi uczestnikami  ruchu drogowego o czym często zdają się zapominać. Podczas zderzenia z pojazdem pieszego nic nie chroni, w przeciwieństwie do kierowcy, którego mogą ochronić poduszki powietrzne czy pasy bezpieczeństwa. Młodym ludziom podano przykłady zdarzeń z udziałem kierujących, którzy kierowali pojazdem pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Podkreślono, jak ważną rolę odgrywają działania profilaktyczne oraz prewencyjne podejmowane i realizowane przez funkcjonariuszy policji w celu poprawienia i zapewnienia bezpieczeństwa na drogach.

 

Powrót na górę strony