Spotkanie z uczniami ZS nr 12 na temat odpowiedzialności karnej - Wiadomości - KMP w Bydgoszczy

Wiadomości

Spotkanie z uczniami ZS nr 12 na temat odpowiedzialności karnej

Data publikacji 04.12.2018

Dzielnicowy st. asp. Robert Macierzyński oraz Joanna Kwiecińska z Zespołu Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii komisariatu na Błoniu przeprowadzili w Zespole Szkół nr 12 na ul. Stawowej w Bydgoszczy zajęcia z zakresu odpowiedzialności prawnej i karnej nieletnich.

W spotkaniach uczestniczyła młodzież trzecich klas gimnazjum oraz drugich klas technikum. Poruszono na nich problematykę odpowiedzialności prawnej i karnej, wyjaśniono czym jest demoralizacja i czyn karalny oraz zwrócono uwagę na różnicę pomiędzy przestępstwem a wykroczeniem. Młodzież szczególnie zainteresowana była konsekwencjami prawnymi konkretnych zachowań. W czasie spotkania padło wiele pytań, uczniowie byli bardzo ciekawi, jakie zachowania mogą spowodować wszczęcie postepowania w sądzie rodzinnym i jak zmienia się sytuacja młodego człowieka wraz z wiekiem w kontekście odpowiedzialności prawnej i karnej.

Na spotkaniach poruszano również temat uzależnień ze szczególnym naciskiem na uzależnienie od nikotyny. Uczniowie bardzo dobrze zdają sobie sprawę z konsekwencji zdrowotnych związanych z paleniem papierosów jednak mają  niedostateczną wiedzę co do konsekwencji prawnych, jakie mogą ponieść poddając się nałogowi w tak młodym wieku. Prowadzący rozdali wszystkim chętnym broszury informujące o szkodliwości i konsekwencjach palenia papierosów, a z osobami chętnymi na zakończenie zajęć rozmawiali również o specyfice pracy policjanta, zachęcając osoby zainteresowane do wstąpienia w szeregi policji.

Autor: Joanna Kwiecińska/ ZPSNiP KP Bydgoszcz-Błonie
Publikacja: podkom. Lidia Kowalska