Akcja „ROWERZYŚCI” na drogach powiatu bydgoskiego - Wiadomości - KMP w Bydgoszczy

Wiadomości

Akcja „ROWERZYŚCI” na drogach powiatu bydgoskiego

Data publikacji 04.10.2018

Wczoraj (03.10.18), w ramach działań wojewódzkich pn. „Rowerzyści", bydgoscy policjanci zwracali szczególną uwagę na wszelkie wykroczenia w ruchu drogowym, które wpływają na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego, w tym przypadku rowerzystów.

Niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego nazywa się pieszych, rowerzystów i motorowerzystów. Ich nie chroni karoseria pojazdu, poduszki, czy inne techniczne wyposażenie. Zdarza się, że w przypadku zderzenia z pojazdem, piesi i rowerzyści giną czy zostają ranni. Można tego uniknąć, jeśli poruszając się po drogach stosować będziemy elementy odblaskowe.

W trosce o ich bezpieczeństwo bydgoscy policjanci prowadzili wczoraj (03.10.18) działania pn. „Rowerzyści” w ramach działań wojewódzkich. Akcja ta ma na celu poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego korzystających z jednośladów. W ramach działań policjanci zwracali uwagę na zachowania kierowców w stosunku do rowerzystów. Bacznie też przyglądali się tej grupie „niechronionych uczestników", czy nie łamią przepisów ruchu drogowego.

Podczas działań policjanci skontrolowali 21 rowerzystów i 271 kierowców innych pojazdów. Ujawnili łącznie 20 wykroczeń popełnionych przez rowerzystów, z czego najwięcej, bo połowa to jazda po chodniku lub przejściu dla pieszych. Natomiast w 8 przypadkach stwierdzili brak wymaganego oświetlenia jednośladów i ujawnili 2 inne wykroczenia rowerzystów np. niekorzystanie z drogi dla rowerów.

W czasie działań policjanci ujawnili także 4 wykroczenia popełnione przez kierujących innymi pojazdami, gdzie pokrzywdzonymi byli rowerzyści.

*

Policja przypomina najważniejsze zasady i przepisy dotyczące poruszania się cyklistów po drogach:

Rowerzysta ma obowiązek poruszać się drogą dla rowerów lub pasem ruchu dla rowerów, o ile takie są wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.

Chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla pieszych! Kierujący jednośladem może z niego skorzystać w ściśle określonych sytuacjach:

  • kiedy opiekuje się jadącym na rowerze dzieckiem w wieku do 10 lat;
  • kiedy wzdłuż drogi, na której dozwolona prędkość jest większa niż 50 km/h, nie ma wyznaczonej drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, a szerokość chodnika wynosi co najmniej 2 metry;
  • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty - śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła;

W powyższych sytuacjach każdy rowerzysta jest zobowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym!

Rowerzysta nie może:

  • jechać po jezdni obok innego uczestnika ruchu, za wyjątkiem jazdy obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym i nie zagraża bezpieczeństwu ruchu;
  • jechać bez trzymania co najmniej jedną ręką kierownicy oraz nóg na pedałach;
  • czepiać się innych pojazdów,
  • jechać wzdłuż po przejściu dla pieszych.

Apelujemy do wszystkich użytkowników poruszających się po drogach o przestrzegania zasad ruchu drogowego, a przede wszystkim wzajemną życzliwość i szacunek.

Autor: podkom. Lidia Kowalska/ asp. Remigiusz Rakowski
Publikacja: podkom. Lidia Kowalska