Wiadomości

Kujawsko-pomorscy policjanci uczestniczyli w Międzynarodowym Festynie Militarnym NATO

Data publikacji 17.09.2018

Policjanci wzięli udział w Międzynarodowym Festynie Militarnym „Dzień NATO w Bydgoszczy”. Tegoroczna impreza odbyła się na Różopolu w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku "Myślecinek" w Bydgoszczy. Funkcjonariusze przygotowali dla mieszkańców wiele atrakcji.

Technik Kryminalistyczny, policjanci z bydgoskiego wydziału prewencji, z wydziału ruchu drogowego oraz dzielnicowi z Komisariatu Policji Bydgoszcz Śródmieście wzięli udział w Międzynarodowym Festynie Militarnym pn. „Dzień NATO w Bydgoszczy”. Policjanci nie tylko dbali o bezpieczeństwo mieszkańców podczas obchodów ale również zaproszeni funkcjonariusze mieli okazję zaprezentować mieszkańcom policyjny sprzęt.

Każdy miał możliwość obejrzenia pojazdu z wyposażeniem kryminalistycznym, radiowóz policyjny w tym z wideorejestratorem oraz  quada policyjnego, wykorzystywanego do patrolowania terenów trudno dostępnych. Dzielnicowi rozmawiali z uczestnikami festynu na temat bezpieczeństwa, promując przy tej okazji narzędzie jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Dużym zainteresowaniem wśród uczestników festynu cieszyła się praca technika kryminalistycznego. Dzieciaki nie tylko mogły zobaczyć jak się zabezpiecza ślady tj. daktyloskopie czyli odcisk dłoni ale również inne zaprezentowane przez technika zebrane ślady. Oczywiści nie zabrakło wiele pytań na temat jego pracy.

Dodatkowo dorośli mogli  założyć „alkogogle”. Dzięki nim mogli zobaczyć i poczuć jaka jest koordynacja ruchowa osoby będącej pod wpływem alkoholu. Ta demonstracja miała na celu uświadomienie mieszkańcom, jaki wpływ ma alkohol i narkotyki na organizm człowieka, a przez to na jego koordynację psychoruchową.

Mundurowi rozdawali też ulotki w ramach kampanii "Zostań Kimś Wyjątkowym”, udzielając wyczerpujących informacji jak zostać policjantem.

Na festynie nie zabrakło również dynamicznego pokazu wyszkolenia psów służbowych, który poprowadził podkom. Dawid Lutkowski z Wydziału Prewencji KWP w Bydgoszczy. Pokaz zaprezentowali przewodnicy psów służbowych z całego województwa tj. z Bydgoszczy, Torunia, Brodnicy, Sępólna Krajeńskiego, Tucholi oraz Świecia.

Najpierw policjanci zaprezentowali ogólne posłuszeństwo psów. Następnie zainicjowali kilka scenek z wykorzystaniem psów do rozpraszania agresywnego tłumu, zatrzymania niebezpiecznego przestępcy, pościgu za sprawcą z wykorzystaniem samochodu jako środka przymusu bezpośredniego, obezwładnienia złodzieja w samochodzie, czy też przeciwdziałaniu aktom terrorystycznym.

Autor: Monika Karska Wydział Prewencji KMP Bydgoszcz
Publikacja: kom. Przemysław Słomski