Wiadomości

Podsumowanie działań „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego" na drogach powiatu bydgoskiego

Data publikacji 10.08.2018

Wczoraj bydgoscy policjanci prowadzili działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Mundurowi zwracali szczególną uwagę na wszelkie wykroczenia w ruchu drogowym, które wpływają na bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów i motorowerzystów. Jednocześnie uświadamiali tych uczestników ruchu drogowego, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych.

Niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego nazywa się pieszych, rowerzystów i motorowerzystów. Ich nie chroni karoseria pojazdu, poduszki, czy inne techniczne wyposażenie. Zdarza się, że w przypadku zderzenia z pojazdem, piesi i rowerzyści giną czy zostają ranni. Można tego uniknąć, jeśli poruszając się po drogach stosować będziemy elementy odblaskowe.

W trosce o ich bezpieczeństwo bydgoscy policjanci prowadzili wczoraj (9.04.18) działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” w ramach działań ogólnopolskich. Akcja ta jest organizowana cyklicznie i ma na celu poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. W ramach działań policjanci zwracali uwagę na zachowania kierowców w stosunku do pieszych. Bacznie też przyglądali się "niechronionym uczestnikom", czy nie łamią przepisów ruchu drogowego.

Podczas działań policjanci ujawnili 20 wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami w stosunku do pieszych i rowerzystów. 3 z nich zostało ukaranych mandatem karnym, a 17 pouczonych. W 13 przypadkach również rowerzyści dopuścili się złamania przepisów dotyczących pieszych. Niestety, jak pokazuje wczorajsza akcja, także sami piesi nie postępują zgodnie z przepisami drogowymi. Policjanci ujawnili 43 wykroczenia popełnione przez pieszych, głównie dotyczące przechodzenia w miejscu niedozwolonym, ale nie tylko. Dlatego też w stosunku do 4 z nich policjanci zastosowali postępowanie mandatowe, a 39 pouczyli.

Przypominamy, że zgodnie z przepisami ustawy o ruchu drogowym, każdy pieszy poruszający się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek stosowania odblasków. Pieszy ubrany w ciemny strój, pozbawiony elementów odblaskowych, jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości 40 metrów, podczas gdy osoba mająca na sobie widoczne odblaski może zostać zauważona z odległości nawet 150 metrów. Dla kierującego pojazdem każdy metr tej odległości, to dodatkowy czas na to, aby właściwe zareagować i uniknąć tragedii.

Kolejny raz zwracamy się z apelem do wszystkich użytkowników dróg o przestrzeganie przepisów oraz zachowanie ostrożności i rozwagi podczas poruszania się po drodze.

Autor: podkom. Lidia Kowalska
Publikacja: podkom. Lidia Kowalska