Wiadomości

Dzielnicowi z bydgoskiego Szwederowa rozmawiali z bankierami o oszustwach

Data publikacji 07.04.2018

W ramach ogólnopolskiego projektu MSWiA „Kręci mnie bezpieczeństwo” dzielnicowi z Komisariatu Policji Bydgoszcz-Szwederowo prowadzili kampanię informacyjną, mającą na celu zapobieganie oszustwom na „wnuczka” i "policjanta". Funkcjonariusze rozmawiali z pracownikami placówek bankowych.

Dzielnicowi dotarli do wszystkich placówek bankowych znajdujących się w rejonie działania Komisariatu Policji Bydgoszcz-Szwederowo, gdzie przeprowadzili z pracownikami rozmowy profilaktyczne, dotyczące właściwego reagowania na podejrzane operacje bankowe, polegające przede wszystkim na wypłacie przez osoby starsze dużych kwot pieniężnych.

Prowadzona kampania informacyjna przyniosła oczekiwany efekt. Dzięki niej nie doszło do oszustwa, w którym starsza osoba została telefonicznie powiadomiona przez mężczyznę podającego się za funkcjonariusza Policji o tym, iż bratanek został zatrzymany jako sprawca wypadku drogowego. Oszust namówił bydgoszczanina do wypłaty 80.000 zł. Kwota ta miała być kaucją za zwolnienie wnuka z aresztu. Starszy mężczyzna udał się do placówki banku ING Bank Śląski przy ul. Gabrieli Zapolskiej z zamiarem wypłaty podanej kwoty. Dzięki czujności pracownika banku nie doszło do oszustwa, ponieważ o całym zdarzeniu została powiadomiona Policja.

Przedstawiona sytuacja pokazuje, że prowadzona kampania informacyjna i działania prewencyjne w dużym stopniu przyczyniają się do ograniczenia podobnych przestępstw i zwiększają świadomość społeczeństwa o rodzaju i charakterze występujących oszustw.

Autor: nadkom. Sylwia Skierys KP Bydgoszcz-Szwederowo
Publikacja: kom. Przemysław Słomski