„ŚWIEĆ PRZYKŁADEM” - policyjne działania bydgoskiej drogówki - Wiadomości - KMP w Bydgoszczy

Wiadomości

„ŚWIEĆ PRZYKŁADEM” - policyjne działania bydgoskiej drogówki

Data publikacji 05.12.2017

Policjanci z bydgoskiej „drogówki” przeprowadzili wczoraj (04.12.17) na drogach powiatowych i gminnych akcję „ŚWIEĆ PRZYKŁADEM”. Uświadomienie pieszym oraz rowerzystom, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym, w porze nocnej oraz przy słabej widoczności na drodze, było głównym celem akcji.

Bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego to jeden z priorytetów działań bydgoskiej „drogówki”, dlatego też funkcjonariusze przeprowadzili działania pn. „ŚWIEĆ PRZYKŁADEM”. Ich celem było nie tylko eliminowanie nieprawidłowych zachowań kierowców względem pieszych, ale także zwracanie uwagi na zachowania samych pieszych, m. in.: sposób poruszania się pieszych po drogach, gdzie nie ma wydzielonych chodników czy  noszenie, poza obszarem zabudowanym, elementów odblaskowych.

Wykroczenia, na które funkcjonariusze zwracali uwagę to m.in. nieudzielanie pierwszeństwa pieszym, omijanie pojazdu ustępującego pierwszeństwa pieszym, wyprzedzanie na przejściach dla pieszych oraz inne negatywne zachowania kierowców wpływające na bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów.

W trakcie działań, policjanci ruchu drogowego nałożyli na kierujących czterdzieści siedem mandatów karnych, w stosunku do trzech kierowców sporządzili wnioski o ukaranie do sądu, a osiemnastu pouczyli. Piesi też nie byli bezkarni. Czternastu z nich zostało ukaranych mandatami, a dziesięciu pouczono.

Oprócz przestrzegania przepisów ruchu drogowego ważne jest także wzajemne zrozumienie i poszanowanie wszystkich grup uczestników ruchu drogowego. Każdy z nas ma prawo do znajdowania się na drodze, poruszania się po niej, a przede wszystkich każdy z nas ma prawo do bycia na tej drodze bezpiecznym.

Autor: asp. szt. Lidia Kowalska
Publikacja: asp.szt. Lidia Kowalska