Z uczniami o CYBERPRZEMOCY - Wiadomości - KMP w Bydgoszczy

Wiadomości

Z uczniami o CYBERPRZEMOCY

Data publikacji 18.05.2017

W ostatnich dniach w Zasadniczej szkole zawodowej „START” przy ul. Fredry 3 w Bydgoszczy odbyły się zajęcia z cyklu „Bezpieczna Szkoła w Strefie Schengen”. Przeprowadził je sierż. sztab. Piotr Bajlak z Ogniwa Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii śródmiejskiego komisariatu.

W ramach cyklu zajęcia dotyczące Cyberprzemocy dla uczniów klas pierwszych, drugich i trzecich Szkoły Zawodowej przeprowadził sierż. sztab. Piotr Bajlak z Ogniwa Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii Komisariatu Policji Bydgoszcz – Śródmieście. Spotkania przeprowadzone były w formie pogadanki, a w dalszej części w grupach  ćwiczeniowych młodzież wskazywała na zalety i wady korzystania z internetu oraz na możliwe zagrożenia płynące z ogólnej dostępności do sieci.

W zajęciach uczestniczyła również grupa pełnoletnich uczniów szkoły, która w trakcie zajęć doradzała młodszym słuchaczom  jak postępować aby w sposób bezpiecznie korzystać z ogólnodostępnego  internetowej.

Szczególną uwagę w trakcie zajęć zwrócono na bardzo powszechne wśród młodzieży portale społecznościowe, którym młodzież poświęca znaczną cześć wolnego czasu, a co za tym idzie częściej narażona jest na niewłaściwe zachowania ze strony innych użytkowników sieci internetowej.

Młodzieży uczestniczącej w zajęciach policjant przybliżył prawne aspekty niewłaściwego postępowania w sieci, polegającego głównie na udostępnianiu fotografii i dodawaniu obraźliwych wpisów pod zamieszczonymi zdjęciami. Zaznaczył, że użytkownik działa w ten sposób na szkodę innej osoby, która nie zabezpieczyła, w odpowiedni sposób, swojego profilu. Na podstawie omówionych wcześniej przykładów funkcjonariusz omówił również  konsekwencje prawne wynikające z nieprzestrzegania przepisów karnych.

Sierż. sztab. Piotr Bajlak poruszył również zagadnienie dotyczące wyrażania zgody na przetwarzanie danych osobowych w trakcie realizacji zakupów w sklepach internetowych oraz wskazano gdzie i w jakich instytucjach szukać pomocy gdy osoby nieuprawnione uzyskają dostęp do naszych danych lub konta internetowego.

Na zakończenie spotkania młodzież, po przeanalizowaniu wszystkich pozytywnych i negatywnych stron ogólnego dostępu do sieci internetowej, doszła do wniosku, że zachowując pewne środki ostrożności w bezpieczny sposób można korzystać z sieci internetowej.

Autor: sierż. sztab. Piotr Bajlak/ OPSNiP KP Bydgoszcz - Śródmieście
Publikacja: st. asp. Lidia Kowalska