Szkolenie żeglarzy nad Zalewem Koronowskim - Wiadomości - KMP w Bydgoszczy

Wiadomości

Szkolenie żeglarzy nad Zalewem Koronowskim

Data publikacji 04.07.2016

W minioną sobotę (02.07.) na terenie Portu Jachtowego w Tazbirowie nad Zalewem Koronowskim policjanci z Wydziału Prewencji KMP w Bydgoszczy przeprowadzili szkolenie dla osób, którzy w sezonie letnim żeglują po akwenie jachtami, łodziami, motorówkami.

Zagadnienia dotyczyły bezpieczeństwa na wodzie, wyposażenia łodzi, procedur obowiązujących podczas pogorszenia pogody oraz ratownictwa medycznego. Grupa 36 osób biorących udział w przedsięwzięciu doskonaliła praktyczną umiejętność udzielania pierwszej pomocy i oglądała pokaz ratownictwa wodnego, omawiając jednocześnie zagadnienia przygotowane w ulotce informacyjnej .

Policyjni wodniacy wraz z funkcjonariuszem Wydziału Prewencji KMP po zakończonych ćwiczeniach otrzymali informację że około 150 m od brzegu wywróciła się łódź żaglowa Omega. Niezwłocznie patrol wodny przystąpił do akcji ratunkowej, polegającej na potwierdzeniu, że w wodzie nie ma już poszkodowanych osób trzecich i wspólnymi siłami zabezpieczyli łódź przed zatopieniem i pomogli w odholowaniu do portu. 

Osoby uczestniczące w pokazie na własne oczy mogli przekonać się , że sytuację które nie są już wyreżyserowane mogą także dotyczyć każdego z nich, a pomoc niesiona z brzegu powinna być dynamiczna, przemyślana i bezpieczna.

Autor: mł.asp.Sławomir Szeląg
Publikacja: mł. asp. Piotr Duziak