Areszt dla sprawców szeregu włamań - Wiadomości - KMP w Bydgoszczy

Wiadomości

Areszt dla sprawców szeregu włamań

12 zarzutów kradzieży z włamaniem lub jej usiłowania, a także zniszczenia mienia usłyszeli dwaj mężczyźni, których na gorącym uczynku zatrzymali policjanci z bydgoskiego Śródmieścia. Spowodowane przez nich straty to kwota ponad 30 tysięcy złotych. Obaj zostali aresztowani przez sąd na trzy miesiące.

Od stycznia 2020 roku policjanci z bydgoskiego Śródmieścia otrzymywali zgłoszenia dotyczące kradzieży z włamaniem do piwnic oraz punktów handlowo-usługowych. Pokrzywdzone podmioty oszacowały wartość poniesionych strat na kwotę ponad 30 tysięcy złotych. Nad wyjaśnieniem okoliczności i ustaleniem sprawcy bądź sprawców tych przestępstw pracowali kryminalni z bydgoskiego Śródmieścia. Ich działania przyniosły wymierny skutek. Podczas zaplanowanych działań, mających na celu zatrzymanie „włamywaczy” na gorącym uczynku, w ręce policjantów wpadli dwaj bydgoszczanie w wieku 31 i 28 lat. Zostali zatrzymani w momencie, gdy nieśli ze sobą kartony z łupami pochodzącymi z włamania do piwnicy. Były to dziesiątki artykułów spożywczych, m. in.: makaronów, puszek pomidorów, przypraw, herbat, a także innych przedmiotów. Dodatkowo po sprawdzeniu danych personalnych zatrzymanych mężczyzn w policyjnych systemach informatycznych okazało się, że młodszy z nich jest poszukiwany przez sąd celem odbycia zastępczej kary pozbawienia wolności.

Ponadto policjanci zebrali materiał dowodowy świadczący o tym, że ci sami sprawcy dokonali szeregu przestępstw przeciwko mieniu, do których doszło w okresie od stycznia do kwietnia br. W tym czasie mężczyźni włamali się do 10 różnych obiektów handlowo-usługowych, a w jednym uszkodzili drzwi wejściowe. Kradli z nich pieniądze, papierosy, alkohol, różnego rodzaju sprzęt elektryczny, telefon komórkowy, laptop, telewizor i inne przedmioty, których lista jest bardzo długa. Niejednokrotnie powodowali przy tym duże zniszczenia, za które również odpowiedzą. Łączna wartość strat na szkodę pokrzywdzonych podmiotów to kwota ponad 30 tysięcy złotych.

Po zgromadzeniu całego materiału dowodowego funkcjonariusze przedstawili każdemu ze sprawców 12 zarzutów dotyczących kradzieży z włamaniem lub jej usiłowania, a także uszkodzenia mienia. Następnie obaj trafili przed oblicze prokuratora, który po zapoznaniu się z aktami sprawy poparł wniosek policjantów o zastosowanie wobec sprawców środka zapobiegawczego i skierował go do sądu. Sędzia po analizie sprawy aresztował 31-latka i jego młodszego o trzy lata kolegę na trzy miesiące.

Jak zapowiadają śródmiejscy kryminalni sprawa ma charakter rozwojowy. Policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań i zarzutów w tej sprawie.

Za kradzież z włamaniem kodeks karny przewiduje karę do 10 lat pozbawienia wolności.

Autor: podkom. Lidia Kowalska
Publikacja: podkom. Lidia Kowalska