Bydgoski policjant „sprząta swój kawałek Polski” - Wiadomości - KMP w Bydgoszczy

Wiadomości

Bydgoski policjant „sprząta swój kawałek Polski”

Data publikacji 08.01.2020

W niecodzienny sposób spędza swój czas wolny policjant z Wydziału Techniki Kryminalistycznej bydgoskiej komendy sierż. szt. Marcin Sikora. Jak mówi „sprząta swój kawałek Polski”. Plan związany ze sprzątaniem osiedla oraz lasów w okolicy Bydgoszczy i Białych Błot realizuje od września ubiegłego roku. Rezultat to 114 worków śmieci o pojemności 120 litrów oraz odpady wielkogabarytowe, m. in.: około 60 opon samochodowych, 3 telewizory, drzwi wejściowe, fragmenty mebli, elementy ogrodzenia, części samochodowe i inne.

Pomysł narodził się na przełomie września i października 2019 roku, kiedy sierż. szt. Marcin Sikora wziął udział w akcji Sprzątanie Świata 2019. Stwierdził wówczas, że „W tym roku posprzątam mój kawałek Polski!” Od planu przeszedł do czynów. Zaczął od sprzątania terenów w rejonie osiedla Górzyskowo w Bydgoszczy. Sam zebrał 114 worków śmieci o pojemności 120 litrów oraz odpady wielkogabarytowe, m. in.: około 60 opon samochodowych, 3 telewizory, drzwi wejściowe, fragmenty mebli, elementy ogrodzenia, części samochodowe i inne. Worki, rękawiczki ochronne oraz wywóz zebranych śmieci zapewnili pracownicy Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Po zakończonej wówczas pracy policjant zamieścił post z podsumowaniem akcji na swoim profilu na portalu społecznościowym. Otrzymał wiele pozytywnych komentarzy oraz wiadomości od osób, które zainspirowane skalą jego pracy również zaczęły sprzątać lasy i tereny zielone. To świadczyło nie tylko o tym, że zainspirował inne osoby, ale również utwierdził się w przekonaniu, że należy działać dalej. Kolejne kilkadziesiąt worków śmieci zebrał w lasach w rejonie Bydgoszczy i Białych Błot.

By móc pójść krok dalej, w grudniu 2019 roku, ukończył szkolenie Bydgoski Inkubator NGO 2019 w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu. Policjant planuje założyć organizację pozarządową, która będzie zajmować się ochroną środowiska m.in. poprzez  regularne organizowanie akcji sprzątania lasów i innych terenów zielonych.

Gratulujemy postawy godnej pochwały.

Autor: na podst. informacji sierż. szt. Marcina Sikory/ WTK KMP w Bydgoszczy
Publikacja: podkom. Lidia Kowalska
  • Policjant kuca przy zebranych śmieciach
  • worki zebranych śmieci oraz materace i inne elementy mebli
  • worki ze śmieciami i opony samochodowe
  • policjant przy zebranych oponach samochodowych
  • kilkadziesiąt zebranych worków śmieci
  • opony leżące wśród drzew