Seniorze nie daj się oszukać! - Wiadomości - KMP w Bydgoszczy

Wiadomości

Seniorze nie daj się oszukać!

Data publikacji 27.11.2019

Policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy, w ramach kontynuacji działań dotyczących bezpieczeństwa seniorów, wzięli udział w spotkaniu zorganizowanym w Centrum Medycznym nad Brdą.

Tematem rozmowy, którą przeprowadzili mł.asp. Rafał Wohlfeil oraz asp. Sebastian Rink było bezpieczeństwo osób starszych. Funkcjonariusze omówili najczęściej występujące przypadki i sposoby oszustw dokonywanych na szkodę seniorów. Sprawcy tych czynów działają w różnorodny sposób, stosując do tego różnorakie metody. Policjanci omówili m.in. metodę „na wnuczka”, „na policjanta”, „funkcjonariusza CBŚP”, zwracając uwagę na to, że każda z tych metod ewoluuje. Nie zmienia to faktu, że oszuści cały czas wykorzystują fakt, że osoby starsze chętnie pomagają innym.

Zdarza się również, że oszuści pukają do drzwi pod różnymi pretekstami, np. z prośbą o wodę, cukier czy coś do jedzenia, oferują sprzedaż kosmetyków, artykułów przemysłowych lub też podają się za listonosza, pracownika ZUS-u czy hydraulika. Po wejściu do mieszkania, wykorzystując chwilową nieuwagę domowników okradają ich.

Podczas spotkania seniorzy mieli okazję obejrzeć filmy instruktażowe, które zostały przygotowane przez Wydział Prewencji KWP w Bydgoszczy, w których zostały przedstawione poszczególne metody działań sprawców.

Policjanci apelują do seniorów o czujność, a w przypadku wystąpienia któregoś z wymienionych przestępstw proszą o niezwłoczne informowanie Policji, dzwoniąc pod numer 112 z telefonu komórkowego.

Po prelekcji funkcjonariusze zademonstrowali uczestnikom tubę edukacyjną „Bądź widoczny, bądź bezpieczny”, dzięki której wszyscy uświadomili sobie, jak ważne jest korzystanie z elementów odblaskowych poruszając się po drodze, szczególnie w porze wieczorowo-nocnej.

Wszyscy uczestnicy na koniec spotkania otrzymali elementy odblaskowe oraz Magazyn Zakładu Ubezpieczeń Społecznych „ZUS dla Seniora”, w którym znajduje się wiele przydatnych informacji m.in. dotyczących wsparcia seniorów przez urzędy i instytucje pomocowe.

Autor: asp. Sebastian Rink/ Wydział Prewencji KMP w Bydgoszczy
Publikacja: podkom. Lidia Kowalska
  • Policjant zapoznaje seniorów z magiczną tubą.
  • Policjant prowadzi zajęcia z seniorami.
  • Ulotka informacyjna dla seniorów.