Przyjdź i oddaj krew - Wiadomości z Klubu - KMP w Bydgoszczy

Wiadomości z Klubu

Przyjdź i oddaj krew

Data publikacji 26.04.2017

W najbliższy piątek, 28 kwietnia, a więc przed długim weekendem majowym, Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża przy Komendzie Miejskiej Policji w Bydgoszczy organizuje po raz kolejny zbiórkę krwi. Akcja odbędzie się w godzinach 8:00 - 12:00 na sali odpraw bydgoskiej komendy przy ul. Wojska Polskiego 4f. Zapraszamy osoby, które chcą oddać krew i tym samym uratować komuś życie.

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Rady Europy, każdy kraj powinien być samowystarczalny w zakresie zaopatrzenia w krew i jej składniki.

Transfuzje zarówno krwi jak i produktów krwiopochodnych pomagają corocznie ratować miliony ludzkich istnień. Pozwalają podtrzymać czynności życiowe pacjentów którzy przebywają w stanie krytycznym, a w wielu przypadkach wydłużają długość i jakość życia pacjentów.

Podawana krew pomaga w przeprowadzeniu skomplikowanych zabiegów medycznych i operacji chirurgicznych. Krew jest szeroko wykorzystywana w położnictwie ratując zdrowie i życie kobiet po porodzie. W krajach nisko i średnio rozwiniętych, oddaną krew w największym stopniu wykorzystuje się w leczeniu powikłań w ciąży i anemii dzieci. Natomiast w krajach wysoko rozwiniętych transfuzje są najczęściej stosowane w chirurgii serca, leczeniu podtrzymującym życie, przy przeszczepach, chirurgii ogólnej, przy dużych urazach oraz w terapii nowotworów.

Opracowano na podstawie informacji zawartych na stronie: https:krwiodawcy.org

Autor: podinsp. Violetta Grzesiewska/ Wydział Kontroli KMP w Bydgoszczy
Publikacja: st. asp. Lidia Kowalska